Predaj dreva a reziva v okolí Bratislavy

Predaj dreva a reziva v okolí Bratislavy

Drevo je vzácny materiál s obrovským významom pre ľudstvo. Už v 7. tisícročí pred našim letopočtom sa drevo spracovávalo a následne používalo na rôzne rezivá. O tých najpoužívanejších si niečo povieme.

Niektorí pri nákupe reziva už vedia, aké faktory je nutné sledovať a na čo si dať pozor. Sú však ľudia, ktorí nemajú dostatok informácií a znalostí a práve pre nich je tento článok ako stvorený.

Čo by sme mali o rezive vedieť?

Pre tých, ktorí nepoznajú rezivá, ako napr. fošne, drevené laty či strešné dosky, bude tento článok nápomocný v mnohých smeroch.

Drevené fošne

Drevené fošne sa vyrábajú z mäkkého dreva a ako najčastejší druh sa používa smrek alebo jedľa. Ideálna hrúbka fošne je 50mm. Ak je drevená fošňa hrubá min. 50mm, spĺňa požiadavky na pevnosť dreva. Ak plánujete
postaviť drevený altánok alebo ho spevniť, či premostiť rôzne miesta na vašej stavbe, práve drevená fošňa je to, čo potrebujete.
Najčastejšie rozmery drevených fošní sú: 50 × 150, 50 × 200, 50 × 250, 50 × 300 mm.

Strešné laty

Strecha je podstatnou súčasťou stavby a okrem strešnej krytiny musíme taktiež dohliadnuť, aby bol materiál, ktorý bude pod krytinou, kvalitný a vyhovujúci podmienkam. Strešné drevené laty sú pri výstavbe
strechy dôležitejšie, ako si myslíte. Vyrábajú sa prevažne z mäkkého dreva rovnako ako drevené fošne.
Odporúčame kúpiť drevené laty, ktoré sú ošetrené náterom proti hubám, plesniam a drevokazným škodcom.
Najčastejšie sa používajú devené laty s prierezom: 30 × 50, 35 × 50, 40 × 50 alebo 40 × 60 mm.

Drevené dosky a šalovacie dosky

Pri výbere drevených dosiek je nutné vybrať taký druh dreva, aby splnil vaše požiadavky. Záleží od účelu, t. j. na čo konkrétne dosky potrebujete. Pokiaľ ide o jednoduché dekorácie, búda na dvor pre vášho miláčika alebo plot do záhrady, postačia obyčajné drevené dosky. Druhy drevených dosiek, ktoré sa najčastejšie používajú sú nasledovné: DTD, MDF, OSB, HDF, ABS alebo preglejka.

Každý druh dreveného reziva má vlastnú charakteristiku a využitie. Preto pri kúpe odporúčame informovať sa u odborných predajcov a nájsť to, čo hľadáte. S výberom Vám pomôžu špecialisti na predaj dreva a reziva zo spoločnosti Píla-Pali.