Ako funguje SEO analýza a na čo vlastne slúži?

Ako funguje SEO analýza a na čo vlastne slúži?

SEO analýza

SEO analýza vám napovie, čo robiť, aby sa váš web umiestňoval čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Jej cieľom je vyhodnotenie aktuálneho stavu webovej stránky a poukázanie na nedostatky, ktoré bránia umiestneniu webu na vyšších priečkach v rámci vyhľadávania. Následným krokom je SEO optimalizácia webu. Ide o aplikovanie navrhovaných odporúčaní a vylepšení na webovej stránke.

SEO analýza (on-page a off-page faktory)

SEO analýza je charakterizovaná ako súhrn metód, ktoré sú zamerané na posúdenie webu z hľadiska SEO, t. j. optimalizácie pre vyhľadávače (Google, Bing a i.). SEO analýza je zároveň dokumentom, ktorý obsahuje dôležité a užitočné dáta o off-page a on-page faktoroch vášho webu. Off-page faktory, ktorým sa venuje SEO analýza, predstavujú súbor spätných odkazov na vašu webovú stránku z iných webových stránok (linkbuilding). Medzi najdôležitejšie on-page faktory, na ktoré upriami pozornosť práve SEO analýza, patria kľúčové slová, ktoré sú relevantné pre vaše podnikanie. Mali by sa nachádzať v obrázkoch, meta dátach (meta title a meta description), popisoch, H1 a H2 nadpisoch a v SEO textoch (ide o SEO články písané s dôrazom na primerané využitie kľúčových slov; pozor na ich kanibalizáciu). SEO analýza teda prináša návrhy na relevantné kľúčové slová, efektívnejšiu štruktúru webu a obsahovú stratégiu, ako aj technický audit (technické SEO).

SEO analýza
Analysis Strategy Study Information Business Planning

SEO analýzu prenechajte špecialistom

SEO analýza je vhodná pre menšie aj veľké firmy, ktoré chcú zviditeľniť svoju značku v online priestore. Jej príprava trvá v priemere približne mesiac (samozrejme, záleží to od mnohých faktorov). Je vhodné, ak SEO analýza prebieha pod dohľadom špecialistov na SEO, ktorí vám odporučia vhodné zmeny a vylepšenia. Laicky povedané – pomôžu vám vylepšiť SEO firmy a dajú užitočné rady aj konkrétne odporúčania, ako možno vylepšiť SEO. Zvyčajne zamestnávajú celý rad odborníkov od copywriterov po špecialistov na IT, SEO či PPC reklamy. Na škodu rozhodne nie sú ani SEO konzultácie. Je dôležité uvedomiť si, že SEO analýza a následná SEO optimalizácia webu si žiadajú istý čas a realizované úpravy a vylepšenia sa vo forme prvých výsledkov zvyčajne prejavia až o niekoľko týždňov či mesiacov.